Szeptember 29. és december 9. között négy alkalommal lesz Katona Csaba történész a vendégünk, aki a pandémiás időszakban számtalan ismerettel örvendeztette meg - a KMO online felületein - az érdeklődőket. Most élőben újra "mesél a múlt", hiszen négy, nagyon különleges előadással látogat a KMO-ba.
Folytatódik előadás-sorozatunk a magyar történelemkönyvekből kimaradt érdekes sztorikról, eddig nem ismert színes elbeszélésekkel Katona Csaba történész tolmácsolásában.
Aktuális előadás időpontja:
12.09. I CS I 18.00 // Budavár ostroma (1849. május 4-21.)
1848-49 története az egyik leginkább közérdeklődésre számot tartó epizódja a magyar múltnak. Ennek pedig egy kiemelkedően fontos része volt Budavár ostroma. Hogy hogyan és miként került sor az ostromra? Több között ezt tudhatják meg Katona Csaba történész lebilincselő ismeretterjesztő előadásában.
Korábbi előadás:
11.18. I CS I 18.00 // A belga hercegné és a cigányprímás: a 19. század végének legnagyobb celebbotránya
A 19. század egyik legnagyobb európai celebbotránya volt, amikor Rigó Jancsi, a magyar cigányprímás megszöktette a belga felsőház elnökének feleségét, Clara Ward-ot. Hogy hogyan és miként tematizálta a közbeszédet ez az esemény, erről szól majd Katona Csaba történész lebilincselő ismeretterjesztő előadása.
ONLINE JEGYVÁSÁRLÁS
10.19. I K I 18.00 // Sör és bor Pest-Budán/Budapesten a 19. században és a 20. század elején
A bor vagy a sör volt-e népszerűbb a 19-20. században Budapesten? Katona Csaba történész lebilincselő ismeretterjesztő előadásában többek közt ennek jár utána.
ONLINE JEGYVÁSÁRLÁS
09.29. I SZ I 18.00 // Budapest egyesítése: érvek és ellenérvek
Manapság — történelminek nevezhető távlatból szemlélve — teljességgel úgy fest, hogy Budapest 1873. évi létrehozása a teljes közakarattal egyezett, az városegyesítés „össznemzeti” érdek volt.
Ezt látszanak igazolni például Táncsics Mihály szavai:
„Pest, Buda és Ó-Buda, vagy legalábbis Pest-Buda földterületi fekvésüknél fogva,de különben közigazgatási, ipar és kereskedelmi tekintetből is oda vannak utalva, hogy egy várossá olvadjanak össze”.
A Budapest élére kerülő két vezető (Ráth Károly főpolgármester és Kamermayer Károly polgármester) számára, valamint kortársaik számára ez korántsem volt ilyen egyértelmű. Mind a pestiek, mind a budaiak partikuláris érdekeivel szembe kellett nézni: ezek részben a ráció diktálta gazdasági érvek, részben az érzelmi/tudati (lokálpatrióta) érzések talaján termettek meg. Az ütemesen fejlődő Pest képviselői között akadt olyan, aki attól tartott, a város további fejlődését gátolni fogja a hegyek közé szorított, konzervatív, kisvárosias Buda, míg budai oldalról amiatt aggódtak például, hogy Buda érdekei teljesen háttérbe fognak szorulni Pesttel szemben. Katona Csaba történész előadásában a városegyesítés körüli aggodalmakra kíván rámutatni.
Tekintsék meg előzetesünket:
Belépődíj: 1.500,- Ft / előadás
Bővebb információ:
Szabó Andrea, tel.: 282-9752/0107 m., email: andi.szabo@kmo.kispest.hu