Műfajok
Helyszínek
Jegyek
×
Eseménynaptár
Terembérlés Tudnivalók a terembérlésről
Terembérlés
Programfüzet
Figyelem! A program archív, ezért elavult információkat tartalmazhat.
Programok Főoldalra Vissza
Online! Verses köszöntő az év első napjaira :: 2025.01.01-03. Rendezvény
1970. január 1. csütörtök
bezár További időpontok
{{date_info_full}}
Wekerlei Könyvtár

Verses köszöntő az év első napjaira

Időpont: 2025. január 1-3. szerda-péntek
Helyszín: online program - Wekerlei Könyvtár honlapja és Facebook oldala
Ajánlott korosztály: 6-99 éves korig

Új nap, új hét, új év … köszöntsük együtt versekkel az új esztendőt! Az ünnepi versek a könyvtár honlapján és Facebook oldalán olvashatóak.
„Üdvözöllek, újév napja! Ki mit óhajt, mind megkapja!” Zigány Árpád

Az újév a naptári év legelső napja. A különböző kultúrák legtöbbje csillagászati vagy természeti jelenségekhez kötötte az év kezdetét. Évvégi és újévi ünnepségeket már az ókori mezopotámiaiak és egyiptomiak is tartottak. A nyugati kultúrkörben január 1-jét az ókori rómaiak nevezték ki újév napjának i. e. 46-ban, a julián naptár bevezetésekor. Ezt a dátumot az 567-es tours-i zsinat eltörölte, a következő ezer évben különböző napokat, egyes helyeken karácsonyt vagy húsvétot tekintették az év kezdetének. 1582-ben, XIII. Gergely pápa naptárreformjával január 1. lett az általánosan elfogadott dátum, melyet 1691-ben XI. Ince pápa tett véglegessé. A más naptárakat használó kultúrák január 1-jétől eltérő napokon ünneplik az újévet; a kínai újév például februárra vagy márciusra esik, a zsidó újév szeptemberre vagy októberre, a perzsa újév március 21-ére.
A magyarság körében újév napjának népies neve kiskarácsony. Ezen a napon régen szokás volt újévi jókívánságokat mondani házról házra járva, amiért a háziak kisebb adományokat adtak a köszöntőknek. Újévkor az egész év sikerét igyekeztek biztosítani különféle kellemes dolgok végzésével, mivel azt gondolták, hogy ami újév napján történik az emberrel vagy amit cselekszik, az egész évben ismétlődni fog, ezért még a betegek is felkeltek az ágyból. Ezen a napon tilos volt bármit is kölcsönvenni vagy kölcsönadni, és tartózkodtak a munkától (mosás, takarítás) és a veszekedéstől is. Aki újévkor korán reggel megmosakodott a kútnál, az egész évben friss volt, aki pedig hajnalban elsőként húzott vizet a kútból, az szerencsét hozó „aranyvizet” merített, amiből a családtagokat is megitatták.
Tilos volt baromfit enni ezen a napon, mert a baromfi elkaparná, kikaparná a szerencsét a házból. Ehelyett disznóhúst kell fogyasztani, mivel az „kitúrja a szerencsét”. A lencse, rizs, köles fogyasztása sok pénzt hoz a házba. Ilyenkor az első látogató férfi legyen, mert az hozza a szerencsét. E jeles napon tilos volt mosni, vagy ruhákat felakasztani a házban.
Az a jóslás járja, hogy amelyik leánynak először viszi el a kutya a kocsonyacsontját, az megy leghamarabb férjhez. A napos idő jó évet jósol, ha pedig csillagos az ég, akkor rövid lesz a tél, ezenkívül, ha piros a hajnal, szeles lesz az esztendő.
Az újévnek számos szerencsehozó jelképe is van, ezek közé tartozik a lencsén túl a négylevelű lóhere, a lópatkó, a malac és a kéményseprő is.

Wekerlei Könyvtár
Cím: 1192 Budapest, Kós Károly tér 9. /könyvtári szolgáltatási helyszín/
Cím: 1192 Budapest, Kós Károly tér 15. /könyvtári programok helyszíne/
Telefon: +36/1/282-9634
E-mail: konyvtar@kmo.kispest.hu; wekerlei.konyvtar@gmail.com
Honlap: https://www.kmo.hu/; https://uj.konyvtar.kispest.hu/
Facebook: https://www.facebook.com/wekerleikonyvtar
A Wekerlei Könyvtár a KMO Művelődési Központ és Könyvtár tagintézménye.

 



Elégedettségmérés

KMO Művelődési Központ és Könyvtár - Minden jog fenntartva!