Érzelmi manipuláció, függőségben tartás, kontrollgyakorlás, megalázás, anyagi vagy szexuális zsarolás... A lelki és verbális erőszak olyan, bántalmazó kapcsolatokban megjelenő formái, amelyből tipikusan nem tudsz kiszállni. Mégis, abban az országban, ahol sokan még mindig hisznek a pofonok jótékony hatásában, az erőszak e finomabbnak gondolt megnyilvánulásaira már fel sem kapjuk a fejünket. Hogyan lehet akkor kimenekülni egy bántalmazó párkapcsolatból? Tisza Kata könyve saját coachingpraxisának, pszichológiai életútkutatásainak és önnön életének fájó, mégis felemelő tapasztalatait felhasználva kifejezetten a bántalmazó kapcsolatban élőkhöz szól, nekik mutat kiutat, az áldozatokat vezeti végig a felismeréstől a kimenekülésen-megmenekülésen át a gyógyulásig tartó hosszú úton.
"Ha mindenért hibás vagy, kezdj gyanakodni, hogy játszmába kerültél, nem kapcsolatba.
Egy zsarnokkal szemben elkövethető legnagyobb vétség az, ha van egyéniséged, autonómiád. Ha nem fehér lap vagy, amire azt fest, amit akar. Ha van benned tartás, ellenállás, önálló elképzelés, és nem veted alá magad szervilisen az akaratának. Ha független maradsz, őrzöd az integritásod, nem hódolsz be az elvárásainak. Akkor bűnhődnöd kell, végzetesen, mert megsértetted az autokráciáját.
Társadalmi szinten ugyanez jelenik meg. A zsarnok nem tolerál diverzitást. Nem ad teret eltérésnek. Irtja. Elképzelése: monokulturalizmus, egypártrendszer, egy vallás, ezt érvényesíti minden szegmensben." - részlet a könyvből